NoCode

Czym jest NoCode?

Platformy NoCode i LowCode coraz mocniej wchodzą do naszego życia codziennego. Wprawdzie nie wyprą one standardowego kodowania ale w wielu przypadkach są tańszą i szybszą alternatywą dla klasycznie budowanych aplikacji.

Dzięki firmom oferującym oprogramowanie do budowania aplikacji webowych i mobilnych, możesz w krótszym czasie i przy mniejszych nakładach, zbudować w pełni działającą aplikację. Świetne jest to, że nie musisz znać się na pisaniu aplikacji. Natomiast znajomość architektury oprogramowania, funkcjonowania baz danych czy procesów biznesowych jest niezbędna by pisanie aplikacji było płynne i zakończone sukcesem. Korzystając z takiej platformy zazwyczaj przeciągasz komponenty lub części aplikacji i ustawiasz zależności między nimi. Przykładowo: jeśli chcesz stworzyć formularz kontaktowy, zawierałby on pola takie jak imię, nazwisko i adres e-mail. 

Za pomocą kodu wyglądałoby to tak:


<form action="/ action_page.php"></form>
 Imię: <input type="text" name="fname"><br>
 Nazwisko: <input type="text" name="lname"><br>
 E-mail: <input type="text" name="email"><br> 
<input type="submit" value="Submit">


Jak wygląda to w aplikacji NoCode na przykłądzie bubble.io:

Jak widzisz na filmie, w prosty sposób wykonujemy projektowanie aplikacji poprzez przenoszenie “klocków”. Wynik końcowy jest taki sam jak w klasycznym pisaniu aplikacji, a nawet lepszy bo już masz wstępne ostylowanie elementów. Generowany jest formularz, za pomocą którego użytkownicy mogą przekazać Ci swój adres e-mail. Można go wykorzystać do zapisania się na listę newsletterową. Wiele firm korzysta z formularzy kontaktowych na swojej stronie internetowej. Dzięki NoCode będziesz w stanie przygotować taki formularz w ciągu kilku minut.

Niektóre z dostępnych systemów umożliwiają dodawanie własnego, niestandardowego kodu. Inne pomagają w tworzeniu aplikacji tworząc elementy aplikacji na podstawie dostępnych danych. W celu uzyskania nieszablonowych rozwiązań, można przekazać taką gotową aplikację programiście lub działowi informatycznemu, w celu wprowadzenia ostatecznych poprawek, a finalnie - wdrożenia.

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą fizyczną, która ma pomysł na startup, czy liderem działu sprzedaży organizacji z listy Fortune 500, jestem pewien, że masz w głowie genialny pomysł na zbudowanie aplikacji. A może nosisz się z zamiarem budowania aplikacji wspomagającej automatyzację działań, przepływ pracy? Platformy bez kodu umożliwiają tworzenie aplikacji mobilnych i webowych. Dzięki nim stworzysz wszystko co możesz sobie wyobrazić. Najlepsze jest to, że jeszcze niedawno, pisanie aplikacji, była to umiejętność, dostępna tylko dla programistów.

Dlaczego NoCode?

W roku 2020 było ponad 1 milion wolnych miejsc pracy związanych z programowaniem. Żadna klasyczna forma budowania aplikacji na Android czy iOS, nie umożliwia tworzenia aplikacji internetowych lub mobilnych bez zatrudniania drogich i poszukiwanych programistów. Nawet osoby w dużych organizacjach wiedzą, jak trudne i pracochłonne jest nanoszenie zmian w gotowym rozwiązaniu, nie mówiąc już o dodaniu nowych funkcjonalności do aplikacji firmowej. NoCode umożliwia przedsiębiorcom i pracownikom, tworzenie niezliczonych narzędzi wewnętrznych i zewnętrznych bez konieczności angażowania działu IT. Nie ma ograniczeń związanych z utrzymaniem, nie ma dodatkowych kosztów związanych z angażowaniem specjalistów IT, po prostu czysta produktywność i (miejmy nadzieję) także przyjemność tworzenia aplikacji.

Zdarza się, że programiści muszą pisać ten sam kod w różnych aplikacjach. Nierzadko jest on na tyle specyficzny, że nie można go po prostu skopiować i wkleić do kolejnego projektu. Jest też na tyle ogólny, że wymaga odpowiednich modyfikacji by był użyteczny. Wielu spośród programistów, używa narzędzi NoCode oraz LowCode do testowania projektów, a także uruchomienia szablonu aplikacji. Jest to coraz częściej spotykane zjawisko, że oprogramowanie NoCode wyręcza developerów w podstawowych procesach.
Przy rozbudowanych aplikacjach NoCode/LowCode, najbardziej powszechne podejście twórców wygląda tak, że około 80% aplikacji można zbudować bez kodowania, natomiast unikalną wartość dodaną aplikacji można zbudować za pomocą kodu i interfejsu powiązanych z aplikacją NoCode.

Low Code vs. No Code

Święty Graal polega na zbudowaniu wszystkiego, co można sobie wyobrazić bez pisania ani jednej linii kodu. Bez względu na to, co mówią materiały marketingowe, nie jest to możliwe. Aplikacje NoCode mają ograniczenia. Czasami bardzo małe, ale mimo to wciąż one istnieją. Low-code to wygodny sposób na wypełnienie tej luki. Możesz zbudować większą część oprogramowania, a następnie dopisać tylko małe części aplikacji w formie funkcji. Często można to zrobić samodzielnie na platformie, bez konieczności konfigurowania środowiska programistycznego.

Kluczowe różnice między platformami

Tworzenie czegokolwiek w formule NoCode to trudne zadanie. Większość platform specjalizuje się w tworzeniu jednego rodzaju aplikacji na jedną platformę (np. mobilną). Są tacy dostawcy, którzy używają prostego arkusza Google jako zaplecza aplikacji mobilnej, a jeszcze inni budują aplikacje internetowe działające na wewnętrznych bazach danych. Kluczową wartością platform NoCode jest łatwość wprowadzania danych. Informację zawarte w pliku Excela importujesz, a następnie możesz zbudować wokół nich interfejs użytkownika. Chodzi o to, że powinieneś dowiedzieć się, co chcesz zbudować (tj. Potrzebuję aplikacji internetowej, potrzebuję aplikacji mobilnej lub po prostu potrzebuję zautomatyzowanego procesu) i wybrać najlepszą platformę do tego zadania.

Aplikacje mobilne

Niektóre platformy bez kodu specjalizują się w tworzeniu aplikacji mobilnych. Pojawiło się mnóstwo usług, które tworzą aplikacje mobilne przy użyciu arkusza kalkulacyjnego Google jako zaplecza. Arkusz Google jak szybki i elastyczny. Spełni świetnie swoją rolę jako baza danych dla budowania aplikacji.

Oczywiście istnieje także taka platforma jak Adalo, gdzie oprócz aplikacji, musimy utworzyć i skonfigurować bazę danych. Następnie bazę tę trzeba wypełnić danymi, ustalić zależności między polami, a dalej przygotować do zbierania danych wprowadzanych przez użytkownika aplikacji.

Web Apps

Platformy Enterprise i platformy SaaS są często aplikacjami Low Code. Umożliwiają firmom tworzenie wewnętrznych narzędzi lub aplikacji. Dostawca rozwiązania, takiego jak Glide pomaga zaspokoić niektóre potrzeby zaplecza firmowego lub usprawniają przepływ pracy. Są one rzadziej przeznaczone na potrzeby klientów biznesowych ze względu na ograniczoną możliwość edycji UX i UI.

---

Jeśli masz pomysł na ciekawą aplikację i nie chcesz opłacać budżetów idących w setki tysięcy złotych to odezwij się do nas. Chętnie doradzimy w sprawie doboru narzędzia do budowy aplikacji, a finalnie wykonamy dla Ciebie taką alikację.



Newsletter
Zostaw nam swój adres e-mail by otrzymywać informacje o nowościach w świecie NoCode / LowCode
Dziękujemy za zapisanie się na nasz newsletter
Ups! Coś poszło źle. Spróbuj ponownie.
Zapisując się na nasz newsletter zgadzasz się z naszą Polityką prywatności