4 powody dlaczego warto zbudować MVP aplikacji w No-Code

Osoba pracująca nad projektem aplikacji, korzystająca z tablicy i karteczek samoprzylepnych

Czym jest MVP?

MVP to akronim od angielskiego Minimum Viable Product, wywodzące się z metodologii Lean Startup. Twórca tego pojęcia - Eric Ries, definiuje je, jako produkt, który posiada minimalną ilość funkcji, pozwalającą na udostępnienie go klientom. Jest to zatem pierwsza, najbardziej podstawowa wersja produktu, ale w pełni wystarczająca do zaspokojenia potrzeb użytkowników. W naszym przypadku, byłaby to „wyszczuplona” wersja aplikacji, która posiada tylko główne funkcje, a pomija te dodatkowe.

MVP aplikacji pokaże Twojemu potencjalnemu klientowi jej wartość, a Tobie umożliwi zmierzenie zainteresowania, gromadzenie i analizowanie opinii oraz wskazówek, jak dalej można ją rozbudowywać i czy w ogóle warto. Główną ideą MVP jest zebranie jak najwięcej informacji, przy jak najmniejszym wysiłku i angażowaniu jak najmniejszych zasobów.  

Dlaczego warto stworzyć MVP aplikacji?

Zastanawiasz się, po co właściwie tworzyć taki produkt o minimalnej funkcjonalności? Uwzględniając fakt, że każda aplikacja jest inna, korzyści z używania Minimum Viable Product, również mogą się od siebie różnić. Istnieją jednak pewne zalety, które są uniwersalne dla zdecydowanej większości aplikacji.  

Przetestowanie Twojego pomysłu

Pewnie nie raz słyszałeś różnego rodzaju opowieści o kimś, kto miał genialny pomysł, ale po zrealizowaniu okazało się, że ludzie wcale tego nie potrzebowali. Minimum Viable Product pomoże Tobie uniknąć takiego scenariusza. Ta super aplikacja, którą widzisz oczami swojej wyobraźni, powinna zostać przetestowana, aby dowiedzieć się, czy Twoi potencjalni klienci też ją za taką uznają i co najważniejsze, będą chcieli za nią płacić.  

Prostsza możliwość rozbudowy aplikacji

Zaczynając od MVP, Twoja aplikacja będzie lepiej skalowalna do budowania nowych funkcji. MVP oparty jest na metodzie Lean Startup a ona wymusza iteracyjny proces budowania produktu. Zbierasz feedback od użytkowników i na jego podstawie rozbudowujesz MVP. Po otrzymaniu informacji zwrotnej od użytkowników i przetestowaniu aplikacji w praktyce, będzie o wiele łatwiej przewidzieć kierunki jej rozbudowy. Będziesz wiedzieć jakie funkcje warto dodać, które rozbudować lub zmodyfikować.

Jeśli zamiast MVP w tradycyjny sposób powstała „wielka” aplikacja z wieloma funkcjami, które okazały się bezużyteczne dla użytkowników, o wiele trudniej i drożej będzie dodać nowe funkcjonalności. Zbędne funkcje mogą też tworzyć konflikty i będą musiały być całkowicie usunięte. Tracisz czas i pieniądze. Chyba, że zamiast tradycyjnego programowania wybrano No-Code lub Low-Code, ale o tym więcej w kolejnej części tego artykułu.  

Oszczędność pieniędzy

Redukcja wydatków to priorytet każdej firmy, a już w szczególności, jeśli jest ona w fazie startupu. Zakładając, że nie posiadasz nieskończonego budżetu, budowa „okrojonej wersji” aplikacji będzie jednym z najlepszych sposobów by ograniczyć wydatki. Budowanie MVP aplikacji będzie tańsze, a w wielu przypadkach nawet dużo tańsze niż budowanie złożonego projektu.

I tutaj ponownie wkracza technologia No-Code, która pomaga zredukować te koszty jeszcze bardziej. Jesteś ciekawy, ile może kosztować budowa Twojego MVP aplikacji korzystając z No-Code oraz Low-Code? Skontaktuj się z nami. Wycenimy Twój pomysł. Zdziwisz się, jak dużo ze swojego budżetu możesz zaoszczędzić.

Redukcja ryzyka

Wszystkie wyżej wymienione zalety zawierają się w tej ostatniej – redukcji ryzyka. Budując MVP aplikacji, możesz zweryfikować swój pomysł wcześniej, przy mniejszej ilości wymaganych zasobów i zmodyfikować go lub nawet porzucić w razie potrzeby, bez większych strat.

Dodatkowo, jeśli MVP aplikacji zostanie przyjęte na tyle dobrze, że ludzie będą chcieli o nim opowiadać innym – istnieje duża szansa na rozreklamowanie projektu, pozyskanie sponsorów, a tym samym na sukces oficjalnej wersji.  

Grupa osób z telefonami w ręce, pracująca nad realizacją projektu

MVP aplikacji z wykorzystaniem narzędzi No-Code / Low-Code

Technologia No-Code / Low-Code wydaje się być wyborem idealnym dla budowania aplikacji w modelu Minimum Viable Product. Podejście typu Rapid Prototyping jest coraz bardziej popularne. Za pomocą No-Code czy Low-Code budujemy prototyp, którego po przetestowaniu nie musimy „przepisywać” do docelowej formy. Dobra platforma Low-Code pozwala na budowę iteracyjną a narzut związany z zarządzaniem zmianami, redukuje do kompletnego minimum. Możliwość szybkiego, łatwego i bezpiecznego rozbudowywania aplikacji No-Code / Low-Code o nowe funkcjonalności i modyfikowania dotychczasowego działania to ogromny atut tej technologii.  

Obecnie wiele firm wykorzystuje platformy Low-Code do tworzenia projektów MVP aby testować nowe pomysły biznesowe. Przy tworzeniu aplikacji na bazie oprogramowania No-Code zyskujemy czas i pieniądze. Nie potrzeba do tego zespołu specjalistów a jedynie jedną osobę np. analityka biznesowego, niekoniecznie programistę.  

W tradycyjnym programowaniu potrzebny jest doświadczony team leader lub zespół programistów, dodatkowo posiadających doświadczenie w MVP, by zanadto nie wdrażali rozwiązań w stylu „sztuka dla sztuki”. Nierzadkimi zjawiskami są opóźnienia projektu lub wykraczanie poza budżet, ponieważ programiści spędzają zbyt wiele czasu nad jednym z modułów, podczas gdy ilość tej pracy nie ma szans na zwrot w przyszłości. 

Wszyscy wiemy też, jak kosztowna jest godzina pracy programisty. Czas powstania MVP aplikacji technologią No-Code / Low-Code jest dużo krótszy, bo zaledwie 4 - 6 tygodni, gdzie przy tradycyjnym podejściu taki proces może trwać od 3 - 6 miesięcy. Gotowe rozwiązania z oprogramowaniem No-Code pojawią się już w ciągu kilkunastu dni, a nie kilku miesięcy.  

Wybierając technologie No-Code minimalizujemy również ryzyko inwestycyjne, które przy tradycyjnych rozwiązaniach jest wysokie. Szczególnie docenią to startupy i mniejsze firmy. Według prognoz Gartnera za 4 lata sposób tworzenia aplikacji za pomocą technologii No-Code ma być odpowiedzialny za 60 % wszystkich rozwiązań IT. Patrząc na korzyści i zalety tej technologii - to w ogóle nie dziwi.  

Podsumowanie

Koncepcja Minimum Viable Product to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku pomysłu na aplikację. I jak przeczytaliście, naprawdę warto to zrobić. A dodatkowo, uzyskanie MVP aplikacji w oparciu o No-Code / Low-Code przynosi jeszcze bardziej wymierne korzyści. Za sprawą połączenia tych dwóch rozwiązań możesz być o krok od konkurencji.  

W PowerNoCode szybko przygotujemy satysfakcjonujące MVP Twojej aplikacji, korzystając z No-Code oraz Low-Code. Możesz sprawdzić zainteresowanie potencjalnych inwestorów i klientów i jednocześnie mieć pewność, że Twój zaplanowany budżet nie zostanie przekroczony.

Masz pomysł na ciekawą aplikację? Nie chcesz jednak opłacać budżetów idących w setki tysięcy złotych? Odezwij się do nas. Chętnie doradzimy w sprawie doboru narzędzia do budowy aplikacji oraz z przyjemnością wykonamy dla Ciebie taką aplikację.