Kim jest Citizen Developer i jakie może dać korzyści Twojej firmie?
Kim jest Citizen Developer?
Citizen Developer to osoba, która znakomicie rozumie potrzeby branży IT, jednocześnie nie potrafiąca programować lub mająca jedynie podstawową wiedzę w tym zakresie.
Mimo to, taka osoba potrafi podejmować ważne decyzje związane z biznesem w branży IT. Nie jest to programista, ale mimo to tworzy aplikacje z wykorzystaniem dostępnych narzędzi Low-Code / No-Code.
Kto powinien zostać citizen developerem?
Własny startup
Warto być citizen developerem, jeżeli myślisz o założeniu swojego startupu. Dzięki temu będziesz mógł zbudować go samodzielnie, bez konieczności inwestowania dużych pieniędzy i czasu. Zbudujesz MVP przy użyciu narzędzi No-Code nawet w 4-8 tygodni.
W skrócie można powiedzieć, że Citizen Developer to osoba, która może zbudować swój własny startup bez umiejętności programowania. Jeżeli myślisz o swojej aplikacji, to warto być citizen developerem.
Kariera w IT
Jeżeli ktoś zadałby pytanie, jakich pracowników będzie potrzebować branża IT w przyszłości aby spełnić zapotrzebowanie rynku, to z pewnością byłby to citizen developer.
Z każdym rokiem powstaje coraz więcej aplikacji. Wiąże się to z dużym popytem, w szczególności w sektorze B2B. Jeszcze nie tak dawno większość firm prowadziło działania operacyjne wyłącznie na arkuszach kalkulacyjnych lub desktopowych bazach danych, a teraz dla wielu firm jest to wręcz niewyobrażalne. Większość zadań odbywa się poprzez różne aplikacje. Wpływa to na powstaje coraz większej ilości miejsc pracy.
Rozwiązaniem na duże zapotrzebowanie na aplikacje, jednocześnie przy trudności znalezienia odpowiednio wykwalifikowanej kadry programistów, jest właśnie budowanie w No-Code i zatrudnianie citizen developerów.
Citizen Development zmienia warunki gry
Możemy zadać sobie pytanie - co stanie się, jeżeli firma software'owa przestanie dostarczać rozwiązań na czas? Jakie konsekwencje biznesowe niesie za sobą taka sytuacja? Z jednej strony duże niezadowolenie wśród deweloperów powodujące w nich frustrację, z drugiej utrata szansy na obniżenie kosztów produkcji. Jeśli dodatkowo połączymy to z utratą szansy na osiągnięcie głównych celów biznesowych, co sprawia, że tracimy przewagę konkurencyjności na rynku, sprawa jest przegrana. Właśnie wtedy Citizen Developer przybiera jeszcze bardziej na znaczeniu.
Jakie są korzyści Citizen Developmentu?
- Zwiększone zapotrzebowanie na aplikacje z różnych sektorów biznesu.
Obecnie prawie każda firma korzysta z różnych rozwiązań wielu aplikacji, które pomagają w codziennych zadaniach praktycznie na każdym etapie prowadzenia biznesu. Niezależnie, czy optymalizujesz bieżące działania marketingowe czy sprzedażowe, czy po prostu wspomagają optymalizację żmudnych zadań. International Data Corporation przewiduje, że do 2023 roku powstanie ponad 500 milionów aplikacji. To tyle samo, ile powstało w ciągu ostatnich 40 lat. Te liczby są niewiarygodne, aczkolwiek przedstawiają realne zapotrzebowanie tego rynku. Ze względu na ograniczone zasoby branży IT, rynek nigdy nie będzie w stanie zbudować na czas aplikacji, których potrzebuje biznes. Citizen Development okazuje się być najlepszym sposobem na zmierzenie się z tym wyzwaniem. - Pogłębiający się problem niedostatecznej ilości wykwalifikowanych programistów.
Nikomu w branży IT nie trzeba tłumaczyć, że dobrych programistów na rynku jest po prostu zbyt mało. Ma to niestety wpływ na rosnące koszty developmentu, którym z pewnością nie pomaga także inflacja, która w Polsce jest największa od lat. Warto też zauważyć, że polskie firmy konkurują w walce o dobrego pracownika również z zagranicznymi firmami, które często są dużo bardziej rentowne ze względu na większą kapitalizację. Taka sytuacja niesie duże ryzyko biznesowe, co może doprowadzić do zamknięcia wielu dobrze prosperujących firm, których przerosną koszty produkcji developmentu. Na przeciw temu również wychodzi citizen development i wszelkie rozwiązania No-Code z tym związane. - Zwiększenie produktywności działu IT i wszelkie korzyści biznesowe, które są z tym związane.
Citizen deweloperzy przy pomocy odpowiednich rozwiązań odciążą programistów w złożonych zadaniach, dzięki czemu koszty produkcji byłyby niższe, a programiści mogliby zająć się w tym czasie dużo bardziej złożonymi zadaniami. - Przełamywanie barier pomiędzy działami
Często im większa firma, tym większe bariery pomiędzy działami w organizacji. Wprowadzenie citizen developmentu do firmy mogłoby zacieśnić współpracę pomiędzy działem IT a działem biznesowym, co z pewnością miałoby to pozytywny wpływ na płaszczyźnie komunikacyjnej oraz mogłoby sprzyjać budowaniu relacji.
Jaką technologię wybrać?
Wszystkie te cele mogłyby zostać osiągnięte poprzez popularyzowanie koncepcji citizen deweloperów i ich roli w firmach IT. Korzyści są oczywiste, natomiast wymagają zmian, które warto rozważyć, aby firma mogła rozwijać się we właściwym kierunku. W osiągnięciu celu kluczowe będzie podjęcie odpowiedniej decyzji dotyczącej technologii, dzięki której mogłyby zostać zrealizowane wszystkie założone cele przedsiębiorstwa. Technologie No-Code i Low-Code są do tego odpowiednie.
Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów w tym temacie, przeczytaj nasz artykuł dotyczący najpopularniejszych technologii No-Code / Low-Code.